A vendéglátás egy gazdasági tevékenység, ezért a pult kialakításánál különösen nagy szempontot fektetünk arra, hogy a pult gazdaságosan üzemeltethető legyen. A kör, pontosabban hatszög alakú kialakítás, igen előnyös és kipróbált forma. Ennek az alakzatnak legnagyobb előnye abban áll, hogy a lehető legkevesebb személyzettel a legtöbb vendég szolgálható ki egy időben. A könnyebb és hatékonyabb munkavégzést segíti, hogy ebben az elrendezésben a pultban dolgozók részére szinte minden kézre áll, ezáltal gyorsabb és hatékonyabb a kiszolgálás. A pultot kifejezetten italok értékesítésére terveztük, így rövid italok, koktélok, és persze nem utolsó sorban sörök értékesíthetők belőle leginkább. Ennek megfelelően könnyen és praktikusan elhelyezhetők benne az italos pultok legjellemzőbb berendezései, mint pult alatti hűtők, polcok, tárolók, bárgép, pénztárgép stb. A pultot úgy alakítottuk ki, hogy a mobil sörcsapok könnyen és gyorsan telepíthetők legyenek bele és elegendő hely maradjon CO2 palackok, söröshordók, esetleg előhűtők tárolására is. Méreteiben a leginkább elterjedt méretekhez igazodik, a pultban dolgozók és a vendégek számára is egyaránt kényelmes.
Hűtők: A pultrenszer munkalapja alatt hűtők helyezhetők el az italok tárolására. A munkalap belső magassága 89 cm.
Polcok, tárolók: A pultrendszer középső tartóoszlopa köré hatszögletű tároló szekrény helyezhető, mely fölött a termékek (elsősorban röviditalok) bemutatására alkalmas polcrendszer található.
Pultrendszer személyzet igénye: Tapasztalatok alapján a pultrendszer minimum 2 maximum 6 fő értékesítési személyzet mellett üzemeltethető optimálisan. Nagyobb vendégszám esetén érdemes nagyobb számú személyzettel működteti a pultot, hogy a lehető legnagyobb kapacitással a lehető legnagyobb forgalmat lehessen elérni vele. A pultban kizárólag cselekvőképes személyek, a pult személyzete tartózkodhat.
A pultrendszer működéséhez szükséges dokumentációk és engedélyek beszerzése az üzemeltetést végző feladata. A dokumentumokat a pultban kell tárolni. A szükséges dokumentumok alatt a jogszabályokban előírt dokumentumokat kell érteni, ezek közül a a gyártó külön felhívja a figyelmet az alábbiak meglétére:
★ Működési engedély
★ Munka- és tűzvédelmi oktatási napló
★ Villamosbiztonsági felülvizsgálati jegyzőkönyv
★ Vásárlók könyve
★ EBF Tűzvédelmi szempontú felülvizsgálati jegyzőkönyv
★ Villámvédelmi szempontú felülvizsgálati jegyzőkönyv
★ Pénztárgép könyv
Ezen dokumentumok, illetve bármely egyéb szükséges dokumentumok, engedélyek, vizsgálati jegyzőkönyvek stb. beszerzése és költségeinek térítése az üzemeltető feladat. Bármely dokumentáció hiánya az üzemeltető felelőssége.
Az üzemeltető köteles a mobilpultban legalább egy darab az ott keletkező tűz eloltására alkalmas tűzoltókészüléket elhelyezni, melyre a gyártó oltógázzal működő berendezést javasol